Czy Twoja strona internetowa musi być responsywna?

Responsywna strona internetowa

Czy Twoja strona internetowa musi być responsywna?

Responsywność  – a co to takiego?

Pod pojęciem responsywności kryją się strony www, które wyświetlają się prawidłowo na każdym urządzeniu, niezależnie od jego rozdzielczości. Dawniej problem braku responsywności nie istniał, gdyż strony internetowe były wyświetlane prawie wyłącznie na tradycyjnych monitorach komputerowych lub ekranach laptopów. W dobie miniaturyzacji oraz niebywałego postępu w dziedzinie elektroniki sprawa nie jest już tak prosta i oczywista. Strony projektowane jeszcze 5-8 lat temu mogą wyświetlać się nieprawidłowo na smartfonach lub tabletach, pomimo designu nie odbiegającego znacząco od obecnych standardów graficznych. A to wiążę się ze znacznie ograniczoną dostępnością strony dla wielu potencjalnych użytkowników.

responsywność i urządzenia mobilne

Rok 2014 punktem zwrotnym w e-biznesnie

Dlaczego  rok 2014? Właśnie wtedy po raz pierwszy globalna liczba wejść na strony internetowe poprzez tzw. urządzenia mobilne była większa aniżeli przez komputery stacjonarne. Stało się zatem jasne, że strony www muszą być dopasowane do urządzeń przenośnych, gdyż inaczej nie mają racji bytu. W Polsce obecnie znacznie więcej osób korzysta z urządzeń mobilnych do surfowania w sieci, a liczba ta powoli zbliża się do 80%, jest to zatem ogromna ilość użytkowników sieci oraz potencjalnych klientów dla wielu firm. Zakupów poprzez Internet robimy również coraz więcej i częściej.

Nie jesteś responsywny? Nie istniejesz

Coraz częściej słyszymy, że jeśli nie ma nas na Facebooku to nie istniejemy. W przypadku przedsiębiorców identyczne powiedzenie można przytoczyć względem responsywności. Jeżeli Twoja strona internetowa nie jest responsywna w 2019 roku, to tak jakby w ogóle jej nie było. Na szczęście można temu w łatwy i szybki sposób zaradzić, gdyż firmy projektujące strony www mają w swojej ofercie usługi związane z dopasowaniem stron do wyświetlania na wszystkich urządzeniach. Zachęcam do kontaktu z nami, a na pewno znajdziemy skuteczne i optymalne rozwiązanie. W niektórych przypadkach lepszym rozwiązaniem może okazać się zaprojektowanie zupełnie nowej strony internetowej, która rzecz jasna będzie również responsywna. Nie zawsze jest to koniecznością. Jeżeli witryna nie odbiega znacząco od współczesnych standardów. Natomiast jeśli wizualnie strona www prezentuje się dość archaicznie, wtedy warto stworzyć nową, responsywną wersję.

Responsywność strony internetowej nie jest obecnie wartością dodaną, ale tzw. must have. Świat biznesu pędzi naprzód, a to co uchodziło za rozwiązanie nowatorskie 5 lat temu, obecnie staje się normą. Warto nadążać za trendami i dostosowywać swój biznes do obecnych wymogów. To jedyny sposób na rozwój firmy oraz utrzymanie się na rynku. A konkurencja na pewno nie śpi.