Sieć ogólnoświatowa ma już 30 lat!

Sieć ogólnoświatowa ma już 30 lat!

„30 lat minęło jak jeden dzień” – można by sparafrazować piosenkę Andrzeja Rosiewicza. Rok 1989 okazał się przełomowy dla świata nie tylko pod względem politycznym, lecz również technicznym. Dokładnie trzy dekady temu brytyjski inżynier Tim Berners-Lee przedstawił komputerowy system zarządzania informacjami, który stał się zalążkiem słynnego www, czyli World Wide Web (tzw. sieć ogólnoświatowa). A dalej wydarzenia potoczyły się dosyć szybko i w taki właśnie sposób narodził się internet.

Początkowo w internecie mogli surfować wyłącznie naukowcy, gdyż najpierw służył on do komunikacji pomiędzy pracownikami różnych, często oddalonych od siebie o tysiące kilometrów uniwersytetów. Mało kto kojarzy, iż u zarania internetu strony www znajdowano za pomocą przeglądarki DynaText, która bardzo szybko zniknęła z rynku. Z kolei pierwszym serwerem komputerowym w historii był komputer NeXT, a pierwszą naprawdę ważną przeglądarką okazała się WorldWideWeb, która później zmieniła swą nazwę na Nexus.

Sieć ogólnoświatowa miała od samego początku za zadanie gromadzenie wiedzy ludzkiej oraz ułatwienie komunikacji przy dyskutowaniu rozmaitych projektów. Współcześnie strony internetowe to prawdziwa kopalnia informacji na niemal każdy temat. Jednakże obecnie internet pełen jest także treści bezwartościowych i nie zawsze wykorzystuje się jego możliwości do szczytnych celów, które przyświecały twórcy World Wide Web.

My również nie zapominamy o korzeniach internetu i staramy się naszymi działaniami przyczyniać do rozwoju sieci wyłącznie w pozytywnym, twórczym i ambitnym kierunku. Przy okazji zachęcamy do kontaktu w sprawie projektów stron www oraz sklepów internetowych. Sprawimy, że i Ty staniesz się istotną częścią ogólnoświatowej sieci, a jeśli już w niej jesteś, dzięki nam będziesz jeszcze lepiej widoczny.